edward-armknecht-nie-zyje.jpg

W dniu dzisiejszym dotarła do nas bardzo smutna wiadomość. Edward Armknecht, jeden z najbardziej aktywnych osób na rzecz rozwoju bilarda w regionie, nie żyje.

Edward Armknecht był znanym działaczem sportowym. To dzięki niemu w naszym regionie rozwijały się takie dyscypliny jak bilard, brydż sportowy czy szachy. W 2006 roku obchodził jubileusz 60 lat działalności społecznej na rzecz rozwoju sportu w regionie kujawsko-pomorskim.

W 2009 roku decyzją Prezydenta Polski został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Ponadto otrzymał wiele innych wyróżnień i odznak m.in. medal za zasługi dla sportu, złotą odznakę Zasłużonego Działacza Kultury Fizycznej oraz Medal Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.

Przygoda Edwarda Armknechta ze sportem rozpoczęła się w latach pięćdziesiątych, jeszcze w gimnazjum organizował turnieje szachowe. Także w okresie służby wojskowej Edward Armknecht propagował szachy i nauczył tej gry wielu kolegów. W wojsku zaczął także grać w brydża, chociaż tu zabraniano gry w karty.

Po odbyciu służby wojskowej Edward Armknecht wrócił do pracy w „Eltrze”. Tam od razu założył w każdym dziale drużynę brydżową i tak powstała liga zakładowa, licząca aż 18 zespołów. W Bydgoszczy powstał wtedy Okręgowy Związek Brydża Sportowego, a on sam został przewodniczącym wydziału gier i dyscypliny. Nadał był również czynnym zawodnikiem. Ognisko TKKF w „Eltrze” działało prężnie i miało sekcje brydża sportowego, tenisa stołowego, szachów i strzelecką. We władzach TKKF działał do roku 1990, aż do przejścia na emeryturę.

edward-armknecht-1.jpg
edward-armknecht-2.jpg

Na początku lat dziewięćdziesiątych największą pasją Edwarda stał się bilard. Był jednym z prekursorów reaktywowania tej dyscypliny w mieście nad Brdą. Został członkiem Polskiego Związku Bilardowego, a także jako jeden z pierwszych zdobył uprawnienia sędziego krajowego.
 
Jego zaangażowanie sprawiło, że jak grzyby po deszczu w regionie powstały liczne kluby, które zrzeszyły się w Pomorskim Towarzystwie Bilardowym, którego był wiceprezesem.

Wkrótce też powstała liga obejmująca, oprócz Bydgoszczy, także Toruń, Grudziądz i Inowrocław. W każdej drużynie musiała grać kobieta i trzech mężczyzn, co skłoniło działaczy do szkolenia pań. To spowodowało, że w naszym mieście doczekaliśmy się mistrzyni Europy Grażyny Gronowskiej oraz czołowych zawodniczek i medalistek mistrzostw Polski - Agnieszki Mulczyńskiej, Katarzyny Zmierczak czy Karoliny Rujner.

Najstarszy polski działacz bilardowy, Edward Armknecht z Bydgoszczy, podczas wizyty prezesa PZBil w jego mieszkaniu w 2010 roku. źródło: makmarketing.pl

Najstarszy polski działacz bilardowy, Edward Armknecht z Bydgoszczy, podczas wizyty prezesa PZBil w jego mieszkaniu w 2010 roku.

źródło: makmarketing.pl

Był organizatorem wielu turniejów z cyklu Grand Prix. Mógł się także poszczycić organizacją Turnieju Trzech Stołów (bilard-brydż-szachy), rozgrywanego w latach 1992-2001. Organizował również turnieje bilardowe w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pełnił funkcję wiceprezesa w UKS przy SP nr 62.

Edward Armknecht pochodził ze sportowej rodziny. Ojciec Bolesław był sokolnikiem, matka Maria uprawiała gimnastykę. Siostra Maryla i bracia Eugeniusz i Bolesław też byli sportowcami. W ślady jubilata poszedł syn Andrzej oraz jego żona Iwona. Także wnuczki Gosia i Marta grają w tenisa. Córka Ewa była swego czasu wicemistrzynią Pomorza w bilardzie.

Ostatnie pożegnanie Edwarda Armknechta odbędzie się we wtorek, 3 marca 2015 o godzinie 12:00.

 

Comment